Multi-Mam profesionalams - Multi-Mam LT

Iki 1930-tųjų maitinimas krūtimi buvo beveik visuotinis reiškinys. Tuo metu buvo sukurti iš modifikuoto karvės pieno pagaminti kūdikių maisteliai, kurie tapo pasiturinčios visuomenės simboliu. Tai vedė prie ryškaus maitinimo krūtimi populiarumo mažėjimo.

Nuo 1960-tųjų atlikti tyrimai vis rodo, jog žmogaus pienas yra labai naudingas, todėl šiandien vėl skatinama maitinti kūdikius krūtimi. Natūraliai maitinti kūdikiai rečiau serga peršalimo ligomis, ausų infekcijomis ir rečiau viduriuoja. Be to, krūtimi maitintiems kūdikiams rečiau atsiranda alergijos. Žindymas taip pat svarbus psichologinei kūdikio ir motinos gerovei.

Kita vertus, maitinimas krūtimi dažnai tampa nemaloniu iššūkiu motinai dėl įtrauktų ar skausmingų spenelių, krūties uždegimo (mastito), kūdikio burnos ir spenelio pienligės, nuolatinio pieno tekėjimo ir jo socialinės reikšmės ar tiesiog nepakankamos pieno gamybos, sukeliančios kaltės ir nepilnavertiškumo jausmus.

Normalus neonatalinis žindymas skatina matomus spenelio odos pokyčius, ypač tinimą ir šašų atsiradimą. Dažnai stebimos pūslės, uždegiminės sritys, besilupanti oda (Ziemer 1993). Statistiškai 80-95 % krūtimi maitinančių moterų patiria tam tikro laipsnio skausmus, o  26 % – labai didelį spenelių skausmą (Newton 1952, Walker 1989). Akivaizdu, jog spenelių traumavimas vis dar labai dažnas (Cable 1997).

Skausmingi speneliai gali slopinti pieno tekėjimo refleksą. Motinai darantis vis labiau įsitempusiai, prasideda procesas, vedantis prie ankstyvo atjunkymo.

Spenelių odos pažeidimas gali tapti infekcijos mikroorganizmais, tokiais kaip Candida albicans ar Staphylococcus aureus, rizikos veiksniu ir padidinti mastito išsivystymo dėl kylančiojo pieno latako infekcijos riziką  (Amir 1991, Livingstone 1999).

Išvengti spenelių žalojimo labiausiai padeda teisinga kūdikio padėtis ir prigludimas prie spenelio žindymo metu . (Klaus 1987).

Kiti faktoriai, tokie kaip priemonės, pašalinančios spenelių odos natūralų drėkinantį sluoksnį (šampūnai, muilai), taip pat lemia spenelių odos skilinėjimą, sausėjimą ir šašų atsiradimą. Tinkama higiena kokybiškomis priemonėmis yra būtina.

Senas suskeldėjusių/sutrūkinėjusių spenelių gydymo metodas: prižiūrėti pažeistą spenelių odos sritį, kad ji nuolat išliktų sausa. O juk tik esant drėgnoms sąlygoms žaizdos sugyja nesusiformuojant šašui ar “plutelei”.   Taigi, pagal naujausią metodą, skatinama sukurti drėkinantį sluoksnį pažeistoje srityje, kuris stabdytų natūralaus odos apsauginio barjero garavimą.

Laimei, šiandien turime daugiau žinių ne tik apie maitinimo krūtimi naudą, bet ir apie tai, kaip apsaugoti ir gydyti žindančias moteris.

Daugiau profesionalios informacijos: