Mastitas - Multi-Mam LT


Mastitas

Krūtų uždegimą, dar vadinamą mastitu, patiria apie 10% motinų. Yra dvi mastito rūšys – užkrečiamas ir neužkrečiamas. Maitinimas krūtimi yra išmokstamas įgūdis ir dėl prasto maitinimo būdo pienas gali užsilaikyti krūtyje, o tai pagrindinė mastito priežastis.

Kitos mastito priežastys:

  • Užsikimšęs pieno latakas. Maitinimo metu visiškai neištuštinant krūties vienas pieno latakų gali užsikimšti, dėl to gali užsilaikyti pienas ir gali prasidėti krūties infekcija.
  • Bakterijų patekimas į krūtį. Bakterijos nuo odos paviršiaus ir iš kūdikio burnos gali patekti į pieno latakus pro spenelio odos įtrūkimus arba pieno latakų angą. Visiškai neištuštinus krūtyje užsistovėjęs pienas tampa bakterijų dauginimuisi palankia terpe. Kūdikį nuo infekcijų padeda apsaugoti antibakterinės jūsų pieno savybės.

Mastitas dažniausiai pasireiškia per pirmuosius 6 maitinimo krūtimi mėnesius ir dėl to galite pradėti jaustis labai pavargusi. Tam prisidėjus prie varginančio darbo rūpintis naujagimiu galite jaustis it pakliuvusi po traukinio ratais. Nors tai gali būti labai nepatogu, daugeliu atvejų mastitą galima lengvai išgydyti.

Kaip atpažinti mastito požymius

Simptomai dažniausiai pasireiškia vienoje krūtyje, galite jausti skausmą arba liesdama pastebėti krūties paraudimą, standumą, tinimą ir pakilusią temperatūrą. Jei krūtyje užčiuopsite guzelį, tai tikriausiai bus užsikimšęs pieno latakas. Taip pat gali pasireikšti į gripo panašūs simptomai – karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmas ir nuovargis.

Jei skausmas pradeda didėti, jei sutinsta jūsų kakle ar pažastyse esančios liaukos arba jei karščiuojate, aptarkite tinkamiausią gydymo būdą su savo gydytoju

Kas sukelia mastitą?

Mastitas dažniausiai yra pritvinkimo, pieno susikaupimo krūtyje, priežastis. Tai dažniausiai įvyksta pirmomis savaitėmis po gimdymo, kol kūdikis dar mokosi tinkamai žysti, arba keletą kartų praleidus maitinimą, t. y. jei grįžtate į darbą arba keliaujate. Prastas pradėjimas žysti yra labai dažna pritvinkimo, o po to ir mastito, priežastis, todėl įsitikinkite, kad spenelis jūsų kūdikio burnoje būtų tinkamoje padėtyje. Siekiant išvengti pieno sankaupų maitindama skatinkite kūdikį visiškai ištuštinti krūtį. Maitinti pradėkite krūtimi, kuria anksčiau baigėte maitinti siekdama įsitikinti, kad krūtis būtų visiškai ištuštinta.

Vietoj maitinimo grafiko su ilgomis pertraukomis tarp maitinimų laikymosi, kurio metu pienas gali susikaupti ir sukelti krūties audinių uždegimą, geriau kūdikį maitinkite tik pastebėjusi pirmuosius alkio požymius (padidėjusį budrumą, krūties ieškojimą, lūpų judinimą). Gera maitinimo krūtimi praktika gali daryti stebuklus saugant jus nuo mastito ir kitų nepatogių sunkumų, tokių kaip skaudantys speneliai.

Spenelių odos įtrūkimai atveria kelią mikrobams, taip į krūties audinius gali patekti bakterijos ar pienligė ir savo ruožtu sukelti uždegimą. Tinkamas pradėjimas žysti leis kūdikiui maitintis nesukeliant skausmo, tačiau jei jūsų speneliai sutrūkinėję arba skaudūs, pabandykite naudoti krūtų kompresus, kurie gali pagreitinti gijimo procesą.

Bet koks pastovus krūtų spaudimas taip pat gali sukelti mastitą, tai reiškia, kad uždegimo priežastimis gali tapti jums gerai netinkanti maitinimo liemenėlė, aptempti drabužiai, automobilio saugos diržas arba miegojimas ant pilvo.

Buteliuko ar žinduko davimas kūdikiui prieš maitinimą krūtimi taip pat buvo nustatytas kaip dar viena potenciali mastito priežastis. Žinduko davimas per anksti gali klaidinti kūdikį ir taip jis pradės nebenorėti žysti krūties, tuo pačiu sutrikdant maitinimo krūtimi režimą.

Mastito gydymas

Jūsų gydytojas tikriausiai jums skirs antibiotikų, kurie dažniausiai yra labai efektyvūs šalinant infekcijas, tačiau yra kitų gydymosi namų sąlygomis būdų, kuriuos galite išbandyti norėdama palengvinti ir paspartinti gijimo procesą.

Pasireiškus mastitui maitinti krūtimi nenustokite, tai kūdikiui nepakenks ir tai gali tik padėti sumažinti krūties, kurioje yra uždegimas spaudimą. Prieš maitindama krūtimi uždėkite ir 10-15 min. palaikykite šiltą rankšluostį. Tai padės atpalaiduoti audinį ir tekės lengviau pienas. Pieno tekėjimui taip pat gali padėti švelnus masažas prieš pradedant maitinti ir maitinimo krūtimi metu.

Jei reikia tolesnių skausmo malšinimo priemonių, kreipkitės į savo gydytoją.