Krūties anatomija - Multi-Mam LT


Krūties anatomija

Tam kad suprastumėme žindymą, tinkamą proceso atlikimą ir galinčias kilti problemas, pirmiausia turime suprasti moters krūties anatomiją. Pagrindinės krūties dalys yra :

  • Spenelis ir aplink jį esanti apskrita pigmentuota odos dėmelė, pirmiausia skirti žindymui. Speneliai paprastai neštumo metu padidėja, o odos dėmelės patamsėja. Kai kurie ekspertai mano, kad tai motinos gamtos sukurtas būdas, kad vaikui būtų lengviau rasti kelią iki krūties.
  • Pieno audinys. Šiame audinyje yra daug liaukų, kurios gamina pieną ir išskiria jį į pieno latakus, kuriais pienas teka visą kelią iki spenelio. Pieno latakai yra apsupti raumenų ląstelėmis, kurios susitraukia maitinimo metu ir padeda palaikyti pieno tekėjimą.
  • Jungiamasis ir riebalinis audinys. Šie audiniai palaiko ir apsaugo jautresnes krūties dalis, išskiriančias pieną.
  • Kraujagyslės, limfagyslės ir nervai.

Nėštumo metu ir po gimdymo, jūsų krūtys eiti labai keičiasi, o šiuos pokyčius įtakoja keturi kūne išskiriami hormonai: estrogenas, progesteronas, prolaktinas ir oksitocinas.

Estrogeną ir progesteroną nėštumo metu išleidžia placenta ir jų vaidmuo yra parengti krūtis pieno gamybai. Dėl jų įtakos jūsų krūtys sudarys daugiau pieno latakų, tačiau pieno gamyba iškart neprasidės. Kai pagimdysite kūdikį ir placenta bus pašalinta, šių hormonų koncentracija jūsų organizme sumažės, ir taip suteiks signalą pieno gamybos pradžiai.

Po gimdymo pirmasis iš krūtų išskirtas pienas vadinamas priešpieniu. Šis tirštas ir skaidrus skystis yra pripildytas antikūniais, kurie apsaugos jūsų kūdikį, kad jų imuninė sistema turėtų pakankamai laiko vystytis ir sustiprėti. Po kelių dienų, pradės gamintis tikrasis pienas ir pastebėsite, kad jūsų krūtys patinsta, tampa sunkios ir yra šiltos palietus. Tai yra normalu ir šie simptomai išnyks per porą savaičių.

Kai estrogenas ir progesteronas atlieka savo vaidmenį, pradeda veikti prolaktinas ir oksitocinas. Prolaktinas skatina kūne pieno gamybą. Kiekvieną kartą, kai žindote kūdikį ar išskiriate pieną, prolaktino koncentracija kūne padidėja, siųsdama krūtims signalą gaminti daugiau pieno. Kita vertus, oksitocinas reikalingas tam, kad užtikrintų, jog pagamintas pienas yra išskiriamas iš krūtų. Dėl to sukeliamas nusileidimo refleksas, kai pienas yra išstumiamas iš savo rezervuarų ir pumpuojamas į pieno latakus. Pradinis signalas nusileidimo refleksui yra čiulpimo pojūtis, kurį jūsų kūdikis sukuria žindymo metu.

Pieno gamyba jūsų kūne yra reguliuojama nuostabiu būdu, padedant baltymui, kuris vadinamas grįžtamuoju laktacijos inhibitoriumi. Šis baltymas sumažina pieno gamybą, kai krūtis yra pilna. Todėl, pienas gaminamas remiantis pasiūlos-paklausos mechanizmu. Jei jūsų kūdikis nebėra žindomas ar praleidžiate maitinimą, šio baltymo kiekis jūsų krūtyje didėja, sukeldamas pieno gamybos sumažinimą. Tas pats vyksta ir atvirkščiai. Kuo daugiau jūsų kūdikis žindomas, tuo daugiau pieno jūsų kūnas pagamina. Štai kodėl taip svarbu maitinti taip dažnai, kaip reikia, kad būtų palaikomas optimalus pieno tiekimo lygis.