Kada kūdikiams pradeda kaltis dantys - Multi-Mam LT


Kada kūdikiams pradeda kaltis dantys

Lygiai kaip ir pradėjimas vaikščioti ar pirmieji žodžiai, besikalantys dantys yra dar vienas svarbus jūsų vaiko gyvenimo įvykis. Nors jūsų mažajam nusišypsojus matomi pirmieji dantys yra džiaugsmingas dalykas, iki to vedantis procesas gali sukelti daug streso jums abiems. Besikalantys dantys gali sukelti įvairių nepatogių simptomų, tokių kaip dantenų jautrumas ir tinimas, seilių tekėjimas, smakro bėrimas, graužimas, miego sutrikimai ir t. t. Vis dėl to, kai kūdikiui pradės kaltis dantys, galite neabejoti, kad jo vystymasis vyksta teisingai. Dantų vystymasis yra svarbus norint, kad kūdikis galėtų valgyti įvairų maistą, įsk. kietą maistą, kuris yra būtinas tinkamam vystymuisi ir stipriai imuninei sistemai. Besikalantys dantys atlieka vaidmenį ir kalbos įgūdžių tobulinime. Iš tiesų, maisto kramtymas iš tikrųjų padeda stiprinti žandikaulio, skruostų, lūpų ir liežuvio raumenis, visų jų reikia norint tinkamai kalbėti.

Kada pradeda kaltis dantys?

Daugumai kūdikių pirmasis dantis pasirodo apie 6 mėnesių amžių. Vis dėl to, šis įvykis pasireiškia labai skirtingai ir gali jus nustebinti net kai kūdikiui bus vos 3 mėnesiai, tačiau neretai pasitaiko kad pirmųjų kūdikių dantų tenka laukti ir iki 12 mėnesių. Nors laikotarpis, kol pasirodo pieniniai dantys labai skiriasi, yra paprastų taisyklių, kada galima laukti pasirodant dantų porų. Tai galima geriausiai suprasti naudojant dantų kalimosi schemą.

Laikas, kai kūdikiui išdygs pirmieji dantys priklauso daugiausiai nuo jūsų genų. Jei jums ir jūsų partneriui dantys pradėjo kaltis anksti, tikėtina, kad taip pat nutiks ir jūsų vaikui. Tą patį galima sakyti ir apie „vėluojančius“ dantis.

Įprastai pirmieji išdygsta du apatiniai priekiniai dantys arba centriniai kandžiai, po to dygsta viršutiniai. Kartais dantys dygsta kitokia tvarka, tačiau beveik visada poromis. Šie dantys įprastai daug skausmo vaikui nesukelia, kadangi jų briaunos yra labai siauros ir be problemų prasiskverbia pro dantenas. Vaikui pasiekus maždaug vienerių metų amžių pradeda kaltis krūminiai dantys (dantys galinėje burnos dalyje). Dygstantys krūminiai dantys sukelia daug daugiau nepatogumų nei kandžiai, daugiausiai dėl jų didelio paviršiaus ploto, kuris prasiskverbdamas pro dantenas sukelia daug spaudimo ir skausmo.

Pasiekęs trijų metų amžių jūsų mažasis turėtų turėti visus pieninius dantis. O pasiekus maždaug 6 metų amžių dantų kalimosi procesas prasideda iš naujo ir pieniniams ar pirminiams dantims iškritus jų vietą užima nuolatiniai, suaugusiųjų dantys. Šis procesas trunka ilgoką laiką, o protiniai dantys dygsta jau maždaug 17-21 metų amžiuje.

Kaip palengvinti dantų kalimosi simptomus

Kaip jau minėjome pradžioje, dantų kalimosi procesas gali būti labai nemalonus. Kai kuriems kūdikiams gali pasireikšti tik vienas ar nei vieno simptomo, o kitiems gali taip nepasisekti ir tai gali privesti prie daug bemiegių naktų. Yra keletas išbandytų ir laiko patvirtintų priemonių, padedančių mažinti diskomfortą, pavyzdžiui švelnus masažas, atvėsintas kramtukas išteptas dantų kalimąsi lengvinančiu geliu, arba drėgnas, atvėsintas audeklas. Vaikai bandys į burną įsikišti bet ką, todėl labai svarbu jiems pasiekiamus laikyti tik daiktus, kuriuos jie kramtyti gali, taip pat svarbu išlaikyti jų rankas švarias, tai padės išvengti infekcijos. Turėti seilinuką arba pakaitinius drabužėlius – visada gera mintis, kadangi seilės gali tekėti labai gausiai, o jūsų mažasis tada bus šlapias ir jam bus šalta.